Szkoła Podstawowa nr 18
Straż Miejska w Bielsku-Białej
telefon alarmowy
986

Kampanie społeczne

Droga pożarowa to nie parking

Straż Miejska w Bielsku-Białej wraz z Państwową Strażą Pożarną oraz Policją prowadzą wspólnie kampanię społeczną „Droga Pożarowa to nie parking”

Straż Miejska w Bielsku-Białej wraz z Państwową Strażą Pożarną oraz Policją prowadzą wspólnie kampanię społeczną „Droga Pożarowa to nie parking”

Drogi pożarowe do budynków nie będą spełniały swojej funkcji w przypadku zagrożenia życia lub zdrowia, jeśli osoby kierujące pojazdami będą je traktować jako dodatkowy parking.

Funkcjonariusze przypominają o tym, że najważniejsze na drodze jest bezpieczeństwo, bo nieprawidłowo zaparkowany samochód to dłuższy dojazd strażaków i innych służb ratowniczych na miejsce zdarzenia oraz dłuższe oczekiwanie na pomoc. To czas, który może decydować o życiu lub śmierci.

W przypadku ustawienia znaku drogowego B-36 z tab. T-24 oraz znakiem informacyjnym „Droga pożarowa” uprawnione służby będą podejmowały interwencje na podstawie art. 92 Kodeksu Wykroczeń:

  • 1. Kto nie stosuje się do znaku lub sygnału drogowego albo do sygnału lub polecenia osoby uprawnionej do kierowania ruchem lub do kontroli ruchu drogowego, podlega karze grzywny albo karze nagany.
  • 2. Kto w celu uniknięcia kontroli nie stosuje się do sygnału osoby uprawnionej do kontroli ruchu drogowego, nakazującego zatrzymanie pojazdu, podlega karze aresztu albo grzywny.
  • 3. W razie popełnienia wykroczenia określonego w § 2 można orzec zakaz prowadzenia pojazdów.

Przepisy regulujące funkcjonowanie dróg przeciwpożarowych to § 5 Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów, § 12 i 13  Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 24 lipca 2009 r. w sprawie przeciwpożarowego zaopatrzenia w wodę oraz dróg pożarowych, a także Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

W chwili wystąpienia pożaru, właściciele pojazdów, które są zaparkowane na drogach pożarowych, muszą się liczyć z poniesieniem kosztów nie tylko w postaci mandatu karnego, ale także z kosztami związanymi z odholowaniem pojazdów, bądź ich naprawy w wyniku uszkodzeń w czasie akcji ratowniczo-gaśniczej. Ponadto mogą być pociągnięci do odpowiedzialności za powiększenie strat pożarowych.

Na podstawie Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 31 marca 2011 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie wykroczeń, za które funkcjonariusze pożarnictwa pełniący służbę w Państwowej Straży Pożarnej są uprawnieni do nakładania grzywien w drodze mandatu karnego, oraz warunków i sposobu wydawania upoważnień  strażacy mogą wystawiać mandaty karne m.in. za utrudnianie prowadzenia akcji ratowniczo-gaśniczej, działań ratowniczych i ewakuacji zagrożonej ludności.