Szkoła Podstawowa nr 18
Straż Miejska w Bielsku-Białej
telefon alarmowy
986

Aktualności

Ogródki działkowe "w oku" drona

dodano: 2021-05-11

Od początku kwietnia br. strażnicy miejscy wykorzystując bezzałogowy statek powietrzny prowadzą akcję kontroli ogródków działkowych pod kątem nielegalnego palenia śmieci i odpadów zielonych.

Patrole Referatu Ochrony Środowiska i Profilaktyki w trakcie codziennej służby kontrolują czy nie dochodzi do niezgodnego z obowiązującymi przepisami prawa pozbywania się odpadów.
W myśl obowiązujących przepisów, odpady zielone powstające na terenie nieruchomości w wyniku pielęgnacji zieleni (uschnięte chwasty, wygrabione liście, skoszona trawa, przycięte krzewy) można poddać procesowi kompostowania z przeznaczeniem do własnego użytku. W przypadku braku możliwości ich kompostowania na miejscu należy dostarczyć je do punktu selektywnego zbierania odpadów komunalnych bądź przekazać je podmiotowi odbierającemu odpady komunalne.

Zgodnie z art. 191 ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach „Kto, wbrew przepisowi art. 155, termicznie przekształca odpady poza spalarnią odpadów lub współspalarnią odpadów podlega karze aresztu albo grzywny.” Przewidywana wysokość grzywny w postępowaniu sądowym wynosi do
5000 zł.

Zdjęcie przedstawiające widok ogródków z lotu ptaka-wykonane za pomocą drona.

Należy pamiętać, iż palenie na otwartych przestrzeniach tzw. odpadów biogennych, przyczynia się do niebezpiecznych dla zdrowia przekroczeń poziomów stężeń pyłów zawieszonych PM 2,5 i PM 10 w powietrzu.

Ogniska „rekreacyjne”.

Zdjęcie przedstawiające ognisko rekreacyjne.


Dozwolone jest rozpalanie zorganizowanego ogniska w celach np. „rekreacyjnych”. W takim ognisku w żadnym wypadku nie wolno spalać odpadów roślinnych z ogrodu dających uciążliwy dym, który jest tu kluczowy również dla sąsiadów mogących rościć swoich praw z powództwa cywilnego na podstawie art. 144 Kodeksu Cywilnego. Dlatego do tradycyjnego, zorganizowanego ogniska powinno trafiać wyłącznie odpowiednio przygotowane drewno opałowe (najlepiej o wilgotności do 20%), które będzie wydzielać minimalną ilość dymu i zanieczyszczeń do atmosfery.
Planując rozpalenie ogniska, musimy wziąć pod uwagę także przepisy przeciwpożarowe. Tę kwestię reguluje rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów.